adult, ambulance, background-4402808.jpg

Do psychologa bez skierowania – covidowy przepis zostaje

Skierowanie do psychologa dla dorosłych pacjentów nie będzie potrzebne także po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Ministerstwo Zdrowia poinformowało Prawo.pl, że planuje utrzymanie tego rozwiązania, wprowadzonego podczas epidemii koronawirusa, aby zapewnić jak najlepszy dostęp do świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki psychiatrycznej.

1 lipca 2023 r. ma się zakończyć stan zagrożenia epidemicznego. Oznacza to, że przestaną obowiązywać przepisy covidowe (wprowadzone na czas epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego).

Do psychologa – bez skierowania

Jednym z takich rozwiązań było zniesienie konieczności uzyskania skierowania do psychologa przez dorosłych pacjentów. -Aby zapewnić jak najlepszy dostęp do świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki psychiatrycznej planujemy zniesienie skierowania do psychologa dla dorosłych pacjentów, także po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego – poinformował Prawo.pl rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało także, że zmiana przepisów jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz niektórych innych ustaw (nr z wykazu UD68).

  • To zasadne rozwiązanie, które pozwoli unikać socjalnej stygmatyzacji. Ograniczanie biurokracji w uzyskaniu przez pacjenta pomocy jest dobrym pomysłem – mówi Jakub Kosikowski, p.o. rzecznika Naczelnej Izby Lekarskiej.

Wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Tomasz Zieliński zauważa, że pandemia pokazała, że rozwiązanie to się sprawdziło.

  • Pacjenci na tym skorzystają – zaznacza.